Ekologické prostředky


Ekologické čistící prostředky a jejich důležitost

 

Sama používám ekologické čistící prostředky od počátku fungování vlastní domácnosti. Měla jsem tu výhodu, že celá moje rodina je nakloněna alternativnímu smýšlení a dali mi již základy k takovému uvažování. O funkčnosti a ekonomičnosti ekologických čistících prostředků jsem napsala tři závěrečné práce, proto jsem si svoje názory ucelila a v závěru i dokázala obhájit. Vidím používání ekologických čistících prostředků jako nedílnou součást zdravého životního stylu, minimálně jako součást zdravého stravování.

 

 

Důvodů, proč používat ekologické čistící prostředky je několik:

 

1) Na prvním místě bych viděla důsledky na zdraví. Klasické čistící prostředky (minimálně bych uvedla prostředek na nádobí, prostředek na čištění záchodu a sprchy a prací prostředek) jsou vyráběny z chemických látek, které ulpívají na nádobí, oblečení, nábytku, toaletě…, tyto zbytky se potom lehce dostanou do našeho organismu – vdechováním, pitím, jídlem, nošením prádla přes kůži a v neposlední řadě i konzumací nefiltrované vody z vodovodu (chtěla bych zmínit, že čistička vody vyčistí cca 99% nečistot, mezi cca 1% patří například fosfáty a zbytky z čistících prostředků, potom například zbytky z léků, antikoncepce atd.), ale to je jiná kapitola, viz. Voda a její energie.

 

2) Dalším důvodem je samozřejmě vliv na životní prostředí. Používáním ekologických čistících prostředků vyjadřujeme i postoj k okolí, nejen k sobě samým. Je to sice neviditelný efekt, ale v závěru je to postoj k celému světu.

 

3) Na závěr bych uvedla i finanční hledisko, protože mnoho lidí tento aspekt má na prvním místě. Ve společnosti koluje mylný dojem, že ekologické prostředky musí být nutně i dražší. Chtěla bych podotknout, že většina kvalitních ekologických čistících prostředků je koncentrovaných. Ty prostředky, které jsou levnější jsou na druhou stranu nekoncentrované, tudíž se rychle spotřebují a nejsou tolik účinné. Takže je třeba uvažovat dlouhodobě.

 

4) Ještě bych uvedla účinnost, ta je samozřejmě velmi důležitá. Ta je ve spojitosti s koncentrací výrobků, čím více je výrobek koncentrovanější, tím je i účinnější. Ve svých závěrečných pracích jsem musela všechny aspekty, které jsem nyní uvedla odůvodňovat, musela jsem tedy dokázat i účinnost konkrétních ekologických čistících prostředků. Na základě spotřebitelských testů se mi to povedlo. Firma, kterou mám na mysli má velice účinné prostředky, ve své kategorii ty nejlepší.

 

Zase jako u všeho je spousta alternativ, pokud byste chtěli konkrétní informace o konkrétních ekologických čistících prostředcích, vyžádejte si u mě informace o účinnosti či cenách.